Úvod > Články > Jak úspěšně začít se studiem cizího jazyka? 2. část
*/ ?>

Jak úspěšně začít se studiem cizího jazyka? 2. část

jak-uspesne-zacit-se-studiem-ciziho-jazykaJaké další faktory ovlivňují úspěch a pokroky ve studiu cizích jazyků?

Dnes se zaměříme na 4 základní stavební kameny vašeho studijního pokroku, bez kterých by vaše studium jinak bylo jako tělo bez duše. Tyto základní principy, které byste měli dodržovat, vám pomohou k trvalému úspěchu.

Vnitřní vytrvalost

V první řadě je důležité, se jako u každé nové věci, kterou se chcete opravdu naučit, umět přenést přes počáteční dílčí neúspěchy. To, že se dostaví, je obzvláště pravděpodobné, a to i v případě, že máte na cizí jazyky talent.

Pamatujte však přitom vždy na to, že válečnickou terminologií není důležité vyhrát jednu bitvu, ale vyhrát celou válku. „Válka“ to pro Vás ale dozajista nebude, pokud se naučíte být trpěliví. Trpělivost a vytrvalost jsou totiž nutné pro to, aby se časem mohla dostavit pohoda a ten úžasný pocit z pokroku, z toho pokroku, že „Já“ prostě mluvím a mluvím, a to plynule a bez zadrhávání.

Není snad lepšího pocitu, než vidět, že při konverzaci s rodilým mluvčím mi vše přijde tak logicky samozřejmé, až mi z toho zůstává rozum stát. Cítím se pak jako ryba ve vodě, když v cizím jazyce umím vysvětlit i to, že jsme dnes byli na úžasné prohlídce místní pekárny a ochutnali všechny druhy pečiva anebo, že mě dnes na recepci v hotelu pořádně naštvali, když mi odmítli vyměnit naprosto nemožný pokoj.

Trpělivost růže přináší

Trpělivost a vytrvalost ovšem musejí být směřovány tím správným směrem. Bylo by velice nerozumné si slepě trvat na své tvrdošíjné vytrvalosti, a chtít dosáhnout něčeho stůj co stůj, když všichni ostatní kolem vidí, že moje úsilí nikam moc nevede.

Z tohoto důvodu je pro úspěšné studium naprosto rozhodující, pokud tedy nejste rození samouci, abyste své putování za komunikační nezávislostí začali pod vedením toho nejlepšího lektora. Je totiž nadmíru jasné, že při bezpočtu důležitých faktorů, které úspěšné studium cizích jazyků do značné míry ovlivňují, mi na začátku musí vše někdo pomoci správně „nastavit“.
jak-uspesne-zacit-se-studiem-ciziho-jazyka

Kvalitní lektor

Kvalitní lektor by Vám měl vedle svých opravdu fundovaných pedagogických a lingvistických znalostí a schopností umět nabídnout taktéž dostatečný výběr studijní literatury odpovídající Vaší stávající jazykové úrovni.

Pozdě bycha honiti, když by se totiž po nějaké době studia ukázalo, že jste celý svůj čas promrhali tím, že jste používali nesrozumitelné učebnice, které Vám naprosto nevyhovovaly a nikterak neodpovídaly Vašemu studijnímu stylu a potřebám, a Vy jste si přitom mysleli pravý opak.

Tomu je potřeba se vyhnout hned na začátku. Výběr literatury se ovšem odvíjí také od typu kurzu, který navštěvujete.

Individuální studium

Pokud studujete individuálně je výběr literatury pro kurz podstatně širší, než když chodíte do skupinového kurzu. Výhodou literatury a individuálního studia je, že Vaše studijní potřeby mohou být mnohem podrobněji reflektovány, podle čehož také vypadá rozmanitá paleta učebnic, slovníků, mluvníků, cvičebnic a dalších doplňkových materiálů.

Studium cizích jazyků je komplexní záležitostí

Studium cizích jazyků je skutečně velice komplexní záležitostí a pro mnohé z nás především celoživotním úkolem, který nás motivuje se neustále zlepšovat. Vždy je možné se naučit něco nového, a zažít ten neopakovatelný pocit zlepšení.

Nicméně alfou omegou veškerých snah je vědět, že vše má svůj čas. Je totiž obecně známo, že ani Řím nebyl postaven za den. A proto, i když je dnešní doba velice uspěchaná, stojí to za to se v tomto případě obrnit trpělivostí, a počkat si na ten svůj výsledek. Ten však bude o to sladší a radostnější.